Aby uprawiać jazdę agresywną, potrzebne są rolki które nam to umożliwią.

Różnią się one od „normalnych” rolek wieloma elementami. Skorupa (shell) jest bardziej masywna i sztywna, co chroni stopy rolkarza przed urazami przy wykonywaniu tricków oraz zabezpiecza kostki przed skręceniem.

Buty posiadają też specjalne „półki” (soulplates) na bokach rolki, służące do wykonywania ślizgów.

w poniższym artykule znajdziecie wszystkie informacje o rolkach agresywnych.

 

  1. ROLKI

Jakie kupić rolki? Początkującym może być na prawdę trudno połapać się wśród wszystkich dostępnych modeli. Prezentujemy poradnik w którym postaramy się opisać na co należy zwracać uwagę przy zakupie sprzętu dla siebie.

Na początek trochę podstaw, które rozwieją wszelkie błędne mity krążące po forach i sieci:

– wszystkie rolki jak i szyny dostępne w sprzedaży posiadają system UFS (ang. Uniwersal Frame System) czyli będą do siebie pasować – wszystko jest kompatybilne. Do każdej rolki agressive można dokupić dowolną płozę UFS i bez problemu będzie dało się ją zamontować.

– nie ma rolek gorszych i lepszych – każdy rolkarz musi znaleźć swoją rolkę, która będzie pasować do jego stylu jazdy. Wszelkie opinie znajdywane w sieci typu: „Rolka XXX jest najlepsza” są zwodzące. Każdy rekomendowany przez nas model rolek pozwala wykonywać wszystkie triki bez problemu – należy tylko znaleźć model, który będzie odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom (miękkość, kształt shella, itd.)

– porównywanie szerokości Soulplate w CM jest bezcelowe – obecnie wszystkie rolki, które są dostępne posiadają wystarczająco duży Soulplate aby wykonywać wszelkie grindy – przesadnie duże platy nie będą pomagać – przeciwnie – wystające półki często zawadzają przy szybkich skrętach. Pytania o ile CM dany soulplate jest większy niczemu nie pomogą – trzeba szlifować umiejętności!

Od czego zacząć przy wyborze rolek?

Wiadomo, że najważniejsza jest wygoda – należy dobrać rolki które kształtem będą odpowiadać naszej stopie. Ogólnie rolki możemy podzielić na dwie grupy:

– rolki o wąskim shellu (skorupie) np. USD UFS Throne, UFS Classic Throne, Roces M12, Valo, USD Carbon

– rolki o szerokim uniwersalnym shellu (skorupie) np. Razors Genesys, Razors Cult, USD Seven, Nimh

Dodatkowo należy wspomnieć o dwóch firmach rolek, które znacznie różnią się swoją budową od tradycyjnych modeli.

Rolki Remz – rolki typu soft boot (but miękki), które dzięki unikalnej konstrukcji jest znacznie bardziej elastyczna. Ponadto rolki Remz są niższe od standardowych. Jeżeli masz kłopot z doginaniem rolek na triki Topside`owe Remzy znacznie to ułatwią.

Rolki Xsjado – jedyne w swoim rodzaju rolki, które nie posiadają linera. Jego funkcję przejął standardowy but zwany Footwrapem, który wkłada się do plastikowego szkieletu. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które często zmieniają miejscówki, lub nie lubią nosić na rolki dodatkowej pary butów. Footwrap jest zaprojektowany w taki sposób aby idealnie pasował do szkieletu Xsjado, jednak możliwe jest używanie własnego obuwia (o ile nie jest ono za wysokie).

Wracając do tematu wygody, należy zauważyć, iż linery (wkładki) są wymienne. W większości przypadków (wyjątek – USD Carbon) liner można wyjąć i zastąpić go innym.

 

Rozmiar

Rozmiar rolek dobieramy na podstawie tabelek rozmiarów podanych na stronie produktu. Długość wkładki w rolce powinna odpowiadać długości stopy. Należy pamiętać iż wybieramy rolki „na styk” – całość musi być dopasowana do nogi. Po kilku jazdach wkładka dostosuje się do stopy. W przypadku kupienia większych rolek, po paru tygodniach rolka ‚rozbije’ się jeszcze bardziej, a tym samym noga będzie się ruszać wewnątrz, tym samym nie dając odpowiedniej kontroli nad rolką. Ruch stopy wewnątrz rolki spowoduje także przecieranie się linera.

 

Części zamienne

Rolka do jazdy agresywnej składa się z szeregu elementów, które w 90 % przypadkach są wymienne i dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych – wymiana poszczególnych elementów jest prosta, szybka i dość tania. Jeżeli shell (główny element rolki) jest sprawny, to po wymianie linera i soulplate rolka będzie jak nowa!

Wszystkie części składowe rolki wypisane są w opisie produktu na jego podstronie. Po zapoznaniu się z nimi można poczytać o danym produkcie na jego osobnej podstronie.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolkami spokojnie wystarczy ci podstawowy model – płozy montowane firmowo w kompletnych rolkach nie zawsze są tak wytrzymałe jak ich droższe odpowiedniki kupowane osobno, ale będą w zupełności wystarczające, aby stawiać pierwsze kroki. Z czasem i praktyką, dojdziecie do tego jaki typ płozy, kółek czy linera będzie dla was najbardziej odpowiedni i wtedy można pomyśleć o ewentualnej zmianie.

Warto jeszcze wspomnieć o rolkach, które są sygnowane imionami znanych rolkarzy – to tak zwane Pro modele – czyli sprzęt z najwyższej półki, posiadający szereg rozwiązań i usprawnień najlepiej odpowiadający danemu rider`owi. Pro modele najczęściej wprowadzają innowacje, które następnie są wdrażane w podstawowe modele rolek.

Poniżej kilka modeli. Od lewej: Razors SL, Xjado, Valo V13, USD Aeon.

Razors SL Xsjado Valo v13 EU AeonCloseUp1001 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

  1. PŁOZY zwane też SZYNAMI

Obecnie wszystkie szyny posiadają system UFS (Uniwersal Frame System) – oznacza to, że bez problemu będą pasować do każdej rolki. Rozstaw śrub jest taki sami bez względu na rozmiar szyny – np. do rolek w rozmiarze 42 dopasujemy zarówno szynę S, M czy L – różnica będzie tylko w długości samej szyny, a tą trzeba dobrać sobie indywidualnie (krótkie szyny są bardziej zwrotne, długie bardziej stabilne).

Szyny do jazdy agresywnej możemy podzielić na jedno-elementowe i takie, w których możemy wymienić poszczególne części (Hblock, core, ścianki boczne). Wytrzymałość obu jest zbliżona, jednak im prostsza konstrukcja tym większa pewność, że płoza dłużej będzie służyć.

Niektóre szyny występują w komplecie z GrindWheelsami – małymi plastikowymi kółkami, które znacznie ułatwiają wykonywanie grindów na murkach i poręczach. Naturalnie Grindwheelsy mogą być bez problemu wymienione na tradycyjne kółka – jednak trzeba sprawdzić wcześniej jaką maksymalną wielkość pomieści dana szyna.

Szyny do jazdy agresywnej możemy podzielić zasadniczo na dwie grupy:

– szyny typu Flat

– szyny typu Freestyle

Zarówno jedne i drugie posiadają szerokie grono zwolenników. Wyboru należy dokonać samemu na podstawie własnych doświadczeń i preferowanego stylu jazdy.

Szyna typu Flat to tradycyjna płoza, która posiada miejsce na 4 kółka. Szyna typu Flat umożliwia następujące ustawienie kółek:

  1. a) Flat – 4 kółka o tej samej wielkości. Zalety:

– duża szybkość i zwrotność

– zużycie kółek jest znacznie mniejsze (wolniejsze)

– dobre do skoków

  1. b) Anti Rocker – 2 większe kółka na zewnątrz, dwa mniejsze w środku. Zalety:

– mniejsza waga

– znacznie łatwiej wykonuje się triki na rurkach i poręczach

– większa kontrola

– nie utrudnia ‚awaryjnego’ lądowania na schodach

Szyny typu Freestyle to szyny o znacznie zwiększonej powierzchni do grindowania. Możemy w niej zamontować tylko 2 kółeczka. Przykładem idealnej płozy Freestylowej jest np. szyna Xsjado Mook – idealnie wyprofilowany Groove dzięki któremu rurka/poręcz zawsze zatrzyma się idealnie na środku płozy i nie pozwoli jej z niego wyskoczyć. Płozy Freestylowe są świetne na murki i grube rury gdzie środkowe kołka uniemożliwiały by swobodne wykonywanie trików. Największymi zaletami płozy Freestylowej jest jej bardzo mała waga oraz duża swoboda. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w płozie Freestylowej znacznie szybciej będą nam się zużywać kółka oraz przypadkowe lądowanie z poręczy na schody może skończyć się upadkiem, ponadto płozy tego typu są mniej zwrotne.

Poniżej szyny do jazdy agresywnej. Od lewej: Create Originals – Basic, Kaltik -stealth freestyle, Kizer Element – Benny Harmanus.

create-originals-basic-turkusowe-dc7510003c40414b5ef29f96830e5d43

kaltik-stealth-freestyle-bordowe-bfaad51611d6623c03c2639197ea422a

kizer-element-benny-harmanus-zlotobiala-24673b5a4573e1de9e8d626dc73a344c

 

 

 

 

 

 

  1. KÓŁKA

Kółka do jazdy agresywnej opisywane są dwoma liczbami – pierwsza liczba to średnica kółka podana w milimetrach, druga liczba z symbolem A oznacza twardość kółka – im wyższa tym kółeczko jest twardsze. Twarde kółka będą lepsze na street, gdyż na skateparku na bardzo gładkiej nawierzchni będą się ślizgać i przyczepność będzie o wiele mniejsza. Optymalna twardość kółka to 89 A, będzie się nadawać zarówno do jazdy na miejscówkach jak i na skateparku.

Należy pamiętać iż zakładając łożyska do kółek należy do środka włożyć tulejki – metalowy element, który będzie zapobiegał ruchowi łożysk wewnątrz kółka. Jest to bardzo ważne – bez tulejek, kółek nie da się dokręcić maksymalnie do płozy, a jakikolwiek ruch łożysk wewnątrz cora będzie powodował jego nagrzanie co w rezultacie może spowodować pęknięcia i kółko będzie bezużyteczne.

Wielkość czyli średnicę kółek należy dobrać odpowiednio do swojej płozy i stylu jazdy. Jeżeli preferujesz jazdę w ustawieniu Flat, wybierz mniejsze koła (55mm-57mm) – prędkość nadal będzie duża (4 kółka w płozie), a kółka nie będą hamowały przy robieniu trików. Dla ustawienia Freestyle (2 kółka w płozie) należy wybrać większe koła (58mm-60mm), aby uniknąć zawadzania środkiem płozy o nierówności w nawierzchni.

Koła anti-rocker czyli małe kółeczka wykonywane z różnych, twardych materiałów ułatwiające triki na murkach i poręczach. Wybór anti-rockerów tak jak w przypadku płóz to bardzo subiektywna sprawa. Najlepiej zaopatrzyć się w Anti-rockery, które mają miejsce na łożyska – wyeliminujemy tym samym problem hałaśliwego stukania, kółko będzie zamontowane tak samo solidnie co główne, większe koła. Jeżeli jednak stawiasz na jak najlżejszą rolkę, wypróbuj koła wykonane z UHMW bez łożysk (zastąpią je metalowe tulejki), będą głośniejsze i słabiej się kręcą, jednak waga jest co najmniej 2 razy mniejsza.

Od lewej: GAWDS – Franky Morales, Undercover – Chameleon, BHC – Nils Janson

 

gawds-franky-morales-60mm90a-czarne-74a8e2c2943a75e06cb84ee0c2ba2a2f undercover-chameleon-55mm90a-eebebc69d3f7e2141afdc980972e7d75 bhc-nils-jansons-58mm88a-6495f056afd8a4554752701dee7fc0d9