SPRZĘT

SPRZĘT SPECJALISTYCZNY

Niestety bardzo drogi, ale umożliwia wykonywanie elementów figurowych takich jak na lodzie. Na „zwykłych” rolkach fitnessowych jak najbardziej też da się wykonać sporo elementów, co potwierdzić może min działalność Sekcji AZS Łyżwiarstwa Figurowego (azslyzwy.blogspot.com ), jednak prawda jest taka, że fitnessowe rolki bardzo mocno ograniczają możliwości.

Profesjonalnie dobiera się osobno but i płozę, a następnie montuje je razem, dlatego też poniżej omówię każdy z tych elementów osobno.

SKLEPY, GDZIE DOSTĘPNY JEST PROFESJONALNY SPRZĘT DO JAZDY FIGUROWEJ

Spin (http://sklep-spin.pl/)

Skatepro (http://skatepro.pl/)

Sklep Przemka Domańskiego EDGE (http://edge.shop.pl/)

ROLKI

Istnieją dwa typy płozy figurowej inline – PIC Skate oraz Snow White.

25db88a276366312e6f74a20a20e88fd,62,37

Koszt: ok 800zł (za samą płozę!)

Specjalna konstrukcja sprawia, że rolki takie są lekkie i bardzo zwrotne, umożliwiając wykonywanie ostrych łuków, trójek, zwrotów, pętlic z bliżej przylegającymi do siebie stopami. Ustawienie kółek na różnej wysokości, naśladujące łuk łyżwy, daje niesamowite wrażenie z jazdy na głębokich krawędziach i pozwala na ich precyzyjną kontrolę, identyczną jak na lodzie . Stopery w przedniej części szyny, imitujące ząbki łyżwy, pozwalają na wykonywanie skoków typu lutz, flip, toeloop. Można więc na nich skakać wszystkie skoki ( nawet potrójne), kręcić piruety, tańczyć, wykonywać spirale i skomplikowane sekwencje kroków oraz wiele innych elementów w sposób identyczny jak w jeździe figurowej na łyżwach. Uniwersalna platforma montażu sprawia, iż można je przykręcać do tradycyjnych butów łyżwiarskich, wyznaczając nowy standard w łyżwiarstwie figurowym na rolkach.

WROTKI – ostatnio do Polski wraca moda na klasyczne, dwuśladowe wrotki.

14801059_1422269564469182_1346568947_n

Tak jak o rolkach można powiedzieć, że imitują jazdę na lodzie, tak wrotki są zupełnie inną dyscypliną. Oczywiście, na nich również można z powodzeniem wykonywać elementy takie jak na lodzie, jednak „quadowe” ustawienie kółek sprawia, że technika tych elementów jest trochę inna.

Specjalna konstrukcja sprawia, że mimo quadu wrotki stają się zwrotniejsze – np dzięki zastosowaniu ruchomych osiek. O szczegóły techniczne najlepiej pytać w sklepach zajmujących się sprzedażą takiego sprzętu.

FIGUROWE BUTY

Jak kupić odpowiednie dla siebie? Poniżej kilka punktów, które pomogą w wyborze.

  1. FIRMA. Tu nie pozostaje nic innego jak mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć. Jedni mają buty szersze, inni węższe, a buty powinny być możliwie najbardziej dopasowane do stopy. Najbardziej popularne w Polsce są firmy Edea i Risport. Inne dostępne – Riedell, Jackson, Graf.
  2. WROTKARSKIE CZY ŁYŻWIARSKIE? Przodujące na rynku firmy mają w swojej ofercie specjalne buty do wrotek i rolek. Jednak ich cena przewyższa znacznie ceny butów łyżwiarskich (o podobnej twardości), a różnią się głównie systemem wentylacji. Podczas jazdy przy 30 stopniach w butach łyżwiaskich faktycznie noga poci się niemiłosiernie, ale czy dodatkowy 1000 zł wydany po to, by mieć buty specjalne do rolek jest tu wart inwestycji? W przypadku nieograniczonych funduszy – na pewno. W przypadku bardziej ograniczonych – bardziej opłaca się brać te od łyżew
  3. INDEKS TWAROŚCI. Co oznaczają te tajemnicze cyferki – 35, 40, 80? To tzw. Indeks twardości buta. Im wyższy, tym twardsze buty. Tu dobór powinien zależeć od naszej masy ciała (im wyższa tym wyższy indeks twardości) i umiejętności (im większe tym twardszy but). But powinien być sztywny i dobrze trzymać kostkę (nie ma prawa ona wyginać się na boki). Należy pamiętać, że skóra to nie plastik i z czasem będzie ona mięknąć, pracować i nawet może się złamać. Dlatego aby but wystarczył na lata – nie może być zbyt miękki. Dla osób dorosłych początkujących o masie ciała ok 60-70 kg poleca się minimum 40-50.

 

NA FITNESSACH TEZ MOŻNA – CZYLI JAK PRZEROBIĆ ZWYKŁE ROLKI NA BARDZIEJ FIGUROWE

Kilka wskazówek przy kupowaniu taniego sprzętu (do 300-400zł):

* przede wszystkim ma Wam być w nich wygodnie

* starajcie się by były jak najściślej dopasowane do stopy

* płoza aluminiowa jest oczywiście lepsza od plastikowej, ale na plastikowej też z powodzeniem można jeździć

* wybór rolek powinien też zależeć od Waszej masy ciała. Lekkie dziewczyny bez kłopotu będą śmigać nawet na najtańszych rolkach przez długie lata. Niestety, osoby cięższe (głównie mężczyźni) taki byle jak wykonany sprzęt mogą bardzo szybko zniszczyć. Tym drugim poleca się bardziej płozę aluminiową niż plastikową i rolki sprawdzonych firm (np. Rollerblade, K2) – wydacie wprawdzie ok. 300-400zł ale będziecie cieszyć się nimi dłużej

* im dłuższa płoza w rolce tym szybsza jazda, ale mniejsza zwrotność. Oczywiście długość płozy zależy od rozmiaru stopy, ale niektóre rolki mają bardziej wystającą spod buta płozę, inne mniej. Do jazdy figurowej oczywiście lepsza jest krótsza.

* pamiętajcie, że kółka, jakie są fabrycznie w rolce to najczęściej największe kółka, jakie w tę płozę można włożyć

* podobnie jak z płozą, im większe kółka, tym szybsza jazda przy mniejszym nakładzie energii, ale też tym mniejsza zwrotność. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem kółek jest 80mm które pozwala pogodzić zarówno wykonywanie elementów figurowych jak i sprawne poruszanie się po mieście.

 

PRZERABIANIE ROLEK FITNESSOWYCH NA FIGUROWE

Jest kilka prostych sposobów by zwykłe rolki fitnessowe przerobić na trochę bardziej figurowe 🙂

  1. ODKRĘCANIE TYLNEGO HAMULCA – obowiązkowo, bez tego ciężko jeździć figurowo.
  2. BANAN – opcja dla chętnych. Polega na tym, że dwa środkowe kółka są większe, natomiast przednie i tylne o rozmiar mniejsze (np. 80mm i 76mm lub 76mm i 72mm). Dzięki temu Wasza płoza będzie miała kształt łuku, a rolki stają się o wiele zwrotniejsze, na prędkości tracąc tylko odrobinę.

 UWAGA WAŻNE !!!  – KONSERWACJA ROLEK

  1. ŁOŻYSKA. Dobrze działające łożysko powinno sprawić, że kółko bezgłośnie kręci się przez dobre kilka sekund po wprawieniu go ręką w ruch. Łożyska praktycznie zawsze przegrywają walkę z deszczem i wilgocią. Dlatego po jeździe w deszczu należy rolki rozkręcić, a łożyska wyjąć, wyczyścić i pozostawić do wysuszenia. Jeśli mimo to zardzewieją – niestety trzeba kupić nowe. Po taniości mogą być to zwykłe łożyska maszynowe – komplet ok. 20-25zł
  2. KÓŁKA. Ponieważ od hamowania kółka dość szybko się ścierają po wewnętrznej stronie – należy co jakiś czas przekręcać kółka (odwracać je na drugą stronę) by zapobiec tzw. trapezom (starte kółko w przekroju ma kształt trapezu stąd nazwa). W jeździe figurowej musimy na to bardzo zwracać uwagę, ponieważ im „grubsze” kółko (im więcej powierzchni kółka styka się z podłożem) tym łatwiej nam się będzie jeździć a na pościeranych asymetrycznie kółkach trudno będzie łapać równowagę.