Przy zakupie pierwszych rolek, najczęściej padającym pytaniem jest „jakie rolki wybrać?”. Odpowiedź brzmi: przede wszystkim dobre. Porządne rolki posłużą nam kilka lat, i dadzą dużo frajdy, więc powinniśmy wybrać takie, które będą wykonane z dobrej jakości materiałów, wygodne, idealnie dopasowane do naszych potrzeb a przede wszystkim, do naszych stóp 🙂

„Idealnie dopasowane” czyli jakie?

Z rolkami jest jak z butami. Sama długość wkładki to tylko jeden z parametrów, określających to, czy rolki będą pasowały. To że rolka jest dobra na długość, nie oznacza, że będzie też dobra na szerokość, czy że będzie odpowiednio trzymała stopę z niskim podbiciem.

Rolki tak jak buty, najlepiej jest przymierzyć, porządnie zasznurować, zapiąć klamry, przejechać kawałek i sprawdzić, czy coś nas gdzieś nie uwiera lub nie ciśnie. Przy zapięciu i ugięciu nóg w kolanach, nasza pięta nie powinna odrywać się wewnątrz buta od wkładki, a palcami powinniśmy dotykać do końca buta wewnętrznego (linera) lub w rolkach bezlinerowych, do końca buta.

Rolki się „rozbijają” i dopasowują do kształtu stopy, z reguły o 2-3 mm. Więc jeśli kupimy od razu za duże, później będzie tylko gorzej. Jeśli kupimy za małe, będą nas cisnęły i przyjemność z jazdy będzie żadna.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej udać się do specjalistycznego sklepach ze sprzętem rolkowym i skorzystać z porady fachowca.

Lista specjalistycznych sklepów rolkowych, które rekomendujemy, i w których możecie kupić interesujące Was modele, znajduje się TUTAJ

 

Jaki model wybrać

Wszystko zależy od tego, jakie ma być przeznaczenie rolek, czyli jak chcemy jeździć w przyszłości.

Jeśli rekreacyjnie, w weekendy od czasu do czasu, wybierzmy modele rekreacyjne, lekkie, dobrze wentylowane z miękkimi kółkami.

Jeśli rolki mają służyć nam bardziej fitnessowo, szukajmy modeli do tego przeznaczonych, z większymi kółkami, pozwalające rozwijać nam większe prędkości i pokonywać dłuższe dystanse.

Jeśli chcemy jeździć po mieście, zjeżdżać czy skakać ze schodów, kupujemy rolki Freeskate’owe (Freeride’owe)

Porady w stylu „model X jest najlepszy, polecam” czy „model Y wymiata, inne się nie liczą” pokazują jedynie indywidualne preferencje danego użytkownika. To co jest dobre dla niego, nie zawsze będzie dobre dla nas. Najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu ze sprzętem rolkowym i po prostu przymierzyć kilka modeli, znajdując takie, które będą nam odpowiadać.

Producenci oferują szerokie portfolio rolek dopasowanych do każdej dyscypliny i stylu jazdy.

Tak wygląda kolekcja najnowszych rolek fitnessowych firmy Powerslide:

CdsL7MYXIAEa8eq

Firma Rollerblade, w kategorii rolek miejskich, proponuje za to takie modele:

589c9ba5ff3887c47683fe8bde2e3bd1

A tak, swoje modele FR przedstawia firma SEBA:

SEBA FR NEWS-1

Jak widać, wybór rolek jest ogromny a przedstawione powyżej modele, to tylko niewielka ich część.

W każdym dziale poświęconym danej dyscyplinie umieściliśmy opis rolek i sprzętu, odpowiednich dla tej dyscypliny.

 

 

Jakie kółka i łożyska?

 

Czyli dwa elementy rolek, które odpowiadają za przyczepność i szybkość.

Kółka wykonane są z poliuretanu a charakteryzują je dwa zasadnicze parametry:

 

  • Rozmiar (średnica) podawana w milimetrach.
  • Twardość wartość podawana z literką A (im wyższa wartość tym twardsze kółko)

 

Kółka do rolek dobieramy wg własnych preferencji, wzrostu, masy ciała, nawierzchni a także dyscypliny, do której stworzona została dana rolka.

Im większe kółko, tym większa prędkość maksymalna z jaką pojedziemy. Większe kółka, lepiej niwelują też nierówności nawierzchni.

Twardość kółek również wpływa na prędkość. Im twardsze kółko tym większa prędkość ale nieco niższa przyczepność i słabsze tłumienie nierówności chodnika. Bardziej miękkie kółka są wolniejsze, za to lepiej tłumią drgania i lepiej się trzymają nawierzchni.

Zanim jednak kupimy kółka, należy sprawdzić, czy zmieszczą się w płozach naszych rolek. Maksymalny rozmiar jaki można umieścić w danej płozie, jest z reguły na niej zapisany.

Np. płozy do jazdy agresywnej, mieszczą z reguły mniejsze kółka (55-72 mm ) a płozy do jazdy szybkiej, te największe (110-125 mm). Najczęściej spotykanymi rozmiarami są 77-80mm.

Ilość kółek dostępnych na rynku jest w stanie zaspokoić potrzeby i gusta nawet najbardziej wybrednych rolkarzy 🙂

Poniżej kolekcja kółek Undercover idealnych do Powerbladingu (połączenie jazdy agresywnej z jazdą miejską)

120UND9989_N

 

Łożyska

Łożyska w rolkach odpowiadają za obrót kołek. Z reguły, jakość wykonania łożyska określa cyfra znajdująca się przy oznaczeniu łożyska. Im wyższa cyfra, tym teoretycznie lepiej wykonane łożysko a im lepiej jest wykonane tym lepiej kręcą się kółka. W praktyce jednak, łożyska o tej samym oznaczeniu np. ABEC5, wyprodukowane przez dwóch różnych producentów, mogą mieć różne opory toczenia (czyli mogą być szybsze lub wolniejsze względem siebie). Należy też pamiętać, że każde łożysko ma swoje zastosowanie. Te z niższymi cyframi zbudowane są z innych stopów metali ,używa się do nich innego smaru a sama konstrukcja nie jest tak precyzyjna jak w modelach z wyższą cyfrą. Są za to bardziej odporne na uszkodzenia i trwalsze ale niestety, z reguły są także wolniejsze, choć nie w każdej dyscyplinie rolkowej, prędkość ma największe znaczenie.

complex-abec-5-608-bearings-7da13584858c806a289e50c523d66964

 

 

 

 

 

 

 

 

Najczęściej spotykane oznaczenia łożysk to: ABEC, ILQ, SG.