Jazda szybka (ang. inline speed skating) to nic innego jak wyścigi na rolkach. Zawodnicy ścigają się na specjalnym torze lub na ulicy. Konkurencje jak i dystanse w jeździe szybkiej są bardzo różnorodne – od indywidualnych wyścigów na  czas, przez sprinty metodą pucharową, wyścigi na punkty i eliminację na maratonach kończąc.

Współorganizatorem Mistrzostw Polski jest Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Szkoli on również zawodników z Kadry Narodowej biorących udział w imprezach międzynarodowych, takich jak Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata.

W imprezach rangi mistrzowskiej jak dotąd nasi reprezentanci zdobyli 4 medale. 2 indywidualnie – w 2003 roku, w Grenadzie, brązowy medal wyścigu indywidualnym na 200 metrów wywalczył Paweł Milewski. Jego sukces powtórzył w 2008 w Slagelse, Daniel Mazurek. Dwukrotnie na podium stawały również nasze sztafety – w Szeged w 2012 w składzie Gaweł Oficjalski, Szymon Sikora i Łukasz Sidorowicz oraz rok później w Geisingen – Ponownie Oficjalski i Sikora oraz Grzegorz Wąsek.

Bardzo dużą popularnością cieszą się maratony na rolkach organizowane w wielu miastach Europy. Najlepsi zawodnicy na świecie pokonują dystans 42km w niesamowitym tempie – najszybciej w historii ten dystans pokonał Bart Swings, który w Berlinie, uzyskał czas 56 minut i 49 sekund.