JAK ZACZĄĆ

Miejsca w Warszawie z równą nawierzchnią dobrą na figurówki:

Tor Stegny, Stadion narodowy – autostrada i slynna brama nr 10 🙂 Wrotkowisko w parku Szymańskiego, Szczęsliwice – placyk , Wrotkarnia RollerDisco.

kolo jask

Jak zacząc?

Na podstawie swojego kilkuletniego trenerskiego doświadczenia – zdecydowanie lepiej pracować od początku z profesjonalnym instruktorem, niż uczyć się z filmików z youtuba lub od znajomych amatorów. Dlaczego? Instruktor od razu nauczy Was podstawowej, ale najważniejszej techniki i poprawi podstawowe błędy. Wiele z nich jest często popełnianych przez osoby nie uczące się u profesjonalnych instruktorów. A takie błędy im częściej i dłużej powtarzane – tym trudniej jest je później poprawić i zbudować od podstaw prawidłowe nawyki. Dodatkowo takie błędy skutkują tym, że owszem, dojdzie się do pewnego poziomu, ale w pewnym momencie zatrzyma. I nijak nie da się nauczyć nic więcej. Często spotyka się takie osoby, na dość zaawansowanym poziomie, ale z podstawowymi błędami. Chcą się rozwijać, uczyć nowych elementów. A tu instruktor cofa ich do podstawowych ćwiczeń, nad którymi muszą pracować nie przez jeden trening, ale długie miesiące, aby wyeliminować podstawowy błąd i móc rozwijać się dalej. Oszczędźcie sobie tego czasu i skazy na ambicji i zacznijcie uczyć od początku pod okiem kogoś, kto posiada solidną wiedzę.

Jak wybrać instruktora?

Nie ma żadnego znaczenia, czy trenował amatorsko czy wyczynowo. O paradoksie, w Polsce nie ma nawet instruktorów rolkarstwa figurowego „po wyczynie” bo takie kluby zwyczajnie nie istnieją. Często jest tak, że ci co mówią o sobie, że są profesjonalistami trenowali w wyczynie na łyżwach do gimnazjum pod okiem jednego trenera, a ci których nazywa się amatorami – jeździli od dziecka i uczyli się u różnych trenerów. Efekt? Poziom jazdy ten sam, ale poziom doświadczenia i świadomości ruchu – u amatora zdecydowanie wyższy. Generalizować nie można – zarówno wśród amatorów jak i wyczynowców są i dobrzy i źli instruktorzy. Na co zatem zwracać uwagę? Ważne jest to, jak dużą posiada wiedzę, u kogo się sam uczył i jak ją potrafi przekazać. Dobry instruktor od razu zauważy błędy i wymyśli ćwiczenia które ułatwią ich poprawienie.  Przed wyborem warto również „pogooglać” trochę o danym instruktorze – dobry instruktor zawsze ma już jakieś swoje „trenerskie” osiągnięcia, kogoś kogo uczył od zera i można obejrzeć jak ta osoba jeździ. Na pewno znajdziecie o takim instruktorze informacje w internecie. Koniecznie jeszcze zwróćcie uwagę, czy Wasz instruktor sam trenował i ma doświadczenie w uczeniu innych akurat na tym sprzęcie na jakim Wy się uczycie. Mimo wszystko łyżwy to nie rolki a wrotki to już zupełnie inna dyscyplina i bez doświadczenia na danym sprzęcie ciężko będzie na pewno uczyć kogoś jeździć na nim dobrze.