Oficjalnie, do freestyle’u zalicza się kilka dyscyplin rolkowych:

  • slalom, czyli omijanie kubeczków
  • jump, czyli skoki wzwyż nad poprzeczką
  • slide’y, czyli ślizgi na kółkach
  • freeride, jazda miejska

O każdej z nich przeczytasz poniżej:

 

Slalom

Slalom polega na jeździe pomiędzy pachołkami (kubeczkami) ustawionymi w linii.

Można go podzielić na dwie główne kategorie: speed slalom oraz freestyle slalom.

Speed slalom, to jazda na czas, na jednej nodze, pomiędzy kubeczkami ustawionymi w jednej linii. Kubeczków jest 20 a odległość pomiędzy nimi wynosi 80 cm. Zawodnicy startują w parach, z linii oddalonej o 12 metrów od pierwszego kubeczka. Wygrywa ten, kto ominie wszystkie kubeczki w najkrótszym czasie.

 

Freestyle slalom, to dyscyplina zupełnie inna niż speed slalom. Jest połączeniem tańca i jazdy na rolkach, przy jednoczesnym wykonywaniu skomplikowanych tricków. Zawodnicy ustawiają trzy tory z kubeczków. Odstępy między kubkami wynoszą 50, 80 lub 120 cm. Zawodnicy omijają kubeczki w rytm wybranej przez siebie muzyki, wykonując układy złożone z różnych tricków.

Sposobów na przejechanie torów jest naprawdę wiele. Samych tricków aktualnie jest ponad setka. Liczba ta zmienia się, gdyż zawodnicy uprawiający freestyle, cały czas wymyślają nowe lub interpretują istniejące na własny sposób.

Sędziowie oceniają zarówno technikę wykonania poszczególnych ewolucji jak również płynność, zgranie z muzyką czy tempo przejazdu.

 

Jump

Skoki, można podzielić na dwie grupy. High-jump i free-jump.

High jump  to skoki wzwyż nad poprzeczką – wygrywa ten kto skoczy najwyżej.

W konkurencji Free jump, oceniany jest najbardziej efektowny skok.

 

Slides

Ślizgi („slajdy”) to nic innego jak jedna z metod hamowania. Zawody w tej konkurencji są bardzo widowiskowe i polegają na najbardziej efektownym zahamowaniu w wyznaczonym polu. Dyscyplina ta rozwija się bardzo dynamicznie a rolkarze ciągle wymyślają nowe slajdy.

Freeride

Czyli jazda miejska z efektywnym a zarazem efektownym pokonywaniem przeszkód, będących elementami infrastruktury miejskiej. Freeride to skoki, slajdy, slalom, szybkie hamowanie, przyspieszanie i szybkie pokonywanie trasy. Wymaga kondycji, umiejętności i refleksu dlatego zarówno kask jak i ochraniacze, są niezbędne w tej dyscyplinie, zwłaszcza, że poruszamy się w przestrzeni z której korzystają inni użytkownicy (piesi, rowerzyści, samochody, etc.)