ROLKI, WROTKI FIGUROWO – CO TO?

1239519_786701524692659_1019381567_n

Zapewne wiele razy oglądaliście w TV zawody w łyżwiarstwie figurowym i zastanawialiście się, jak by to cudownie było umieć tak sunąć po lodzie, jak pięknie wygląda ta gracja, piruety, figury… I Wasze myśli pozostawały w sferze marzeń, bo od razu przychodziło Wam do głowy, że ja nie dam rady,jestem za stary/ stara, nie mam gdzie trenować, zaraz uznają mnie za geja itp. Nic bardziej mylnego! Jak się odpowiednio czegoś chce to zawsze się da się 🙂 i to przez cały rok, nie wyjeżdżając ze swojego miasta. Zimą na lodowisku, latem łyżwy można zamienić na rolki, na których wbrew pozorom da się wyćwiczyć bardzo dużo elementów

…Łyżwiarstwo, rolkarstwo i wrotkarstwo figurowe to dyscypliny dla każdego -bez względu na płeć i wiek – i tak wszechstronne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Bo to nie tylko żmudne treningi i zawody – to połączenie akrobatyki, tańca, muzyki i teatru… Piękny sposób na wyrażenie siebie i emocji.

Rolki i wrotki wyczynowo

Rolki – czyli jednośladowe inline, wrotki – dwuśladowe „quadowe”. Tak tak, zarówno na jednym jak i drugim da się jeździć figurowo.  Spróbujcie znaleźć filmiki z zawodów na yt i nie patrzeć na stopy. Wydaje się, jakby sunęli po lodzie, prawda? 🙂

Profesjonalnie zawodnicy trenują od dziecka na jednym lub drugim sprzęcie (albo na jednym albo na drugim). Konkurencje jak w łyżwiarstwie figurowym- solistki, soliści, pary sportowe, pary taneczne, formacje synchroniczne. Plus – coś, czego nie ma na lodzie – tańce solowe. Co na czym polega, czym się różni i jakie mamy elementy? Praktycznie cała jazda figurowa opiera się na jeździe na łukach. Wszystkie elementy można podzielić na 4 kategorie:

kroki (głównie przejścia krawędziowe), skoki, piruety i figury ( spirale). To u solistów. W parach tanecznych mamy dodatkowo podnoszenia ( do poziomu głowy partnera) oraz piruety parowe, brak natomiast u nich skoków ( podobnie jak w tańcach solo) – tu większość układu opiera się na skomplikowanych sekwencjach kroków w rytm muzyki. W parach sportowych skoki są, zarówno skakane w synchronie jak i parowo ( tak zwane skoki rzucane) a także podnoszenia ponad głowę partnera i wiele elementów parowych takich jak „spirala śmierci”, „wyrzucanie twistowe etc. – wszystko to zawiera dużo elementów akrobatycznych. W Polsce niestety nie ma profesjonalnych zawodników i klubów rolkarstwa czy wrotkarstwa figurowego, Polacy nie startują w takich zawodach, ale miejmy nadzieję, że to się wkrótce zmieni 🙂 niestety, główną przeszkodą jest fakt,że wrotkarstwo nie jest sportem olimpijskim, a co za tym idzie – „brak funduszy na rozwój…” Stolice wrotkarskich figurowych dyscyplin to USA, Włochy, Hiszpania i Nowa Zelandia, w tej ostatniej w Auckland często organizowane są mistrzostwa świata.

Rolki czy wrotki?

To zależy, czego oczekujesz. Jeździsz zimą na łyżwach i chcesz kontynuować naukę latem, kiedy lodowisk jest jak na lekarstwo i są trudno dostępne? Wybierz rolki. Chcesz spróbować czegoś ciut innego? Zdecydowanie wrotki.Wszystko ma swoje plusy i minusy. Wrotki są stabilniejsze, trudniej spaść z krawędzi, zatem lepsze do skoków. Za to na rolkach dużo łatwiej kręcić piruety i ćwiczyć przejścia krawędziowe. Przewaga rolek i wrotek nad łyżwami? Można na nich zrobić niektóre elementy, których na łyżwach zrobić się nie da np. „mondo na tylnych kółkach”. Są trudniejsze, o niebo bardziej wymagające niż łyżwy, ale też co uda się wyćwiczyć na rolkach – bez problemu przenosi się potem na taflę. Wiele elementów wręcz lepiej i efektywniej ćwiczy się na rolkach niż na lodzie.

Rolki i wrotki amatorsko zacząć może każdy i w każdym wieku. Tak jak rolki  (inline) często służą jako zastępnik za łyżwy na lato, tak wrotki (dwuślady) są wbrew pozorom zupełnie inną dyscypliną z inną techniką jazdy. Aczkolwiek równie piekną i wciągającą.

Wystarczy odpowiedni sprzęt (patrz poniżej) i kawałek równej (!) powierzchni, asfaltowej lub – najlepiej- sali gimnastycznej. I tu uwaga -wbrew powszechnym mitom figurowe rolki i wrotki wcale nie niszczą podłogi,wręcz przeciwnie – jest to specjalistyczny sprzęt stworzony do jeżdżenia na halach, ponieważ właśnie tam trenują zawodnicy!