W dniach 5- 8 października 2017 we włoskim Busto Arsizio odbyły się Mistrzostwa Europy freestyle slalom na rolkach EFSC 2017.

Już po raz ósmy to gościnne miasto w pobliżu Mediolanu gościło najlepszych zawodników freestyle slalomu z wielu krajów Europy. Nie zabrakło tam też reprezentacji Polski. W 16 osobowym składzie kadry narodowej znalazły się zarówno osoby już utytułowany jaki debiutanci. Do sportowej rywalizacji stanęli: Klaudia Hartmanis, Paulina Czapla, Ewelina Czapla, Tomasz Mroczek, Tomasz Wieczorek reprezentujący grupę seniorów. W kategorii juniorów wystartowali: Justyna Czapla, Maja Kozłowska, Patrycja Najda, Paulina Pierzchanowska, Ania Wojtkiewicz, Zosia Baksy Brzezińska, Kuba Mączyński, Szymon Jarzynka, Wiktor Smosarski, Nikodem Krupa. Opiekunem zespołu kadry był Jerzy Pruszyński.

Nasi zawodnicy mieli trudny orzech do zgryzienia. System kategorii wiekowej z podziałem tylko na juniorów i seniorów daje nam bardzo małe szanse na osiągnięcie wysokich lokat dla najmłodszych zawodników. W tym kontekście należy pochwalić odwagę najmłodszych. Konkurowali oni z utytułowanymi zawodnikami Włoch, Rosji czy Francji. Z roku na rok nabywają doświadczenia i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Mieli też okazję podglądać jak rozwijają się najlepsi zawodnicy jak trenują i w jaki sposób osiągają sukcesy. Taki udział w tak dużych zawodach daje ogromną motywację do bardziej wytężonego i skuteczniejszego treningu. Mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie procentowało wysokimi lokatami w kolejnych latach w konkurowaniu z najlepszymi zawodnikami nie tylko z Europy.

Nie zawiedli faworyci. Zarówno kończące karierę juniorską Justyna Czapla jak i utytułowana seniorka Klaudia Hartmanis stanęły na podium Mistrzostw Europy. Justyna zajęła drugie miejsce w konkurencji battle, a Klaudia w tej samej konkurencji wśród seniorów zajęła miejsce trzecie oraz czwarte w classic. Wyniki wszystkich juniorów wszystkich zawodników wskazują że nasze treningi idą we właściwym kierunku jednak czeka nas dużo pracy by dogonić Europejską i światową czołówka freestyle.

Dziękuję wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie naszego kraju na Mistrzostwach Europy. Życzę wszystkim udanych startów w kolejnych zawodach freestyle slalomu na rolkach.

Jerzy Pruszyński